Is This Healthy Bread Fad Worth The Effort?

Using house-milled wheat flour that costs $1.40 per pound (as opposed to the 20 cents/lb for normal “white” flour), and has shelf life of just about a week, may seem like an unnecessary complication for something as basic and beloved as bread. But several bakeries and restaurants around the country are making the shift to doing just that.

Source: Is This Healthy Bread Fad Worth The Effort?

When did 11th century baking become the new hotness? What’s next, retting home-grown flax to make linen?

It’s healthy as long as it doesn’t have gluten. Because if I’ve learned one thing about food, it’s that gluten is evil and bad for everyone. Also, if it’s not organic, then what’s the point? Non-GMO, organic, gluten free, whole grain bread is all I eat.  You don’t eat lactose free bread? You might as well poison yourself with cyanide right now.

Advertisements